ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Zapobieganie Powstawaniu Odpadów

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Segregacja to początek drugiego życia- segregujemy tekstylia.

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2025-01-07 13:35:53 przez Dorota Romańska

Akapit nr - brak tytułu

Od stycznia 2025 gminy powinny zapewniać przyjmowanie odpadów tekstylnych w PSZOKach, tj. Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Przed domami nie pojawią się nowe pojemniki na odpady tekstylne, ale powinno się je segregować i oddawać w punktach do tego przeznaczonych. Istnieje wiele sposobów na nowe życie dla ubrań, a jednym z nich jest selektywna zbiórka.
 
Niestety zdecydowana większość odpadów tekstylnych i ubrań trafia na składowiska, a więc zanieczyszcza nasze środowisko. Obecnie około 78 % pokonsumenckich odpadów włókienniczych, obejmujących odzież i obuwie oraz wyroby włókiennicze używane w gospodarstwach domowych i techniczne wyroby włókiennicze, nie jest zbieranych selektywnie. To oznacza, że trafiają one do zmieszanych odpadów z gospodarstw domowych, przeznaczonych do spalenia lub składowania.
 
Wiele firm i organizacji tworząc innowacyjne rozwiązania w dziedzinie tekstyliów wspiera praktyki recyklingowe (np. recykling materiałów takich jak bawełna, wełna czy poliester w celu produkcji nowych tkanin oraz produktów). Istnieją również firmy, które przyjmują zużyte ubrania od klientów i przetwarzają je w nowe produkty lub odnawianą i sprzedają w niższej cenie.
 
Ponadto istotną rolę w przeciwdziałaniu powstawaniu odpadów tekstyliów ma odpowiedzialne podejście do konsumpcji. Należy zwracać uwagę na jakość i trwałość produktów oraz zdecydować się na ubrania wykonane z recyklingowanych materiałów. Warto promować minimalizm i świadomą konsumpcję, zachęcając do kupowania tylko tych rzeczy, które są nam naprawdę potrzebne.
 
Warto podkreślić, że na poziomie europejskim opracowywane są przepisy dotyczące Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenckiej, dzięki którym producenci tekstyliów będą odpowiedzialni za produkt na każdym etapie jego „życia”. [źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska].
« powrót do poprzedniej strony